Alaçatı Sabunları

MEŞHUR ALAÇATI OSMANLI MİS SABUNLARI

————————————————————————————————

 10 NUMARA MEMLEKETIN, 10 NUMARA MEKANINDA

katalog

————————————————————————————–

El Yapmı Organik Sabunlar: Acı Badem Sabunu, Adaçayı Sabunu, Ananas Sabunu, Antakya Defne Sabunu, Ardiç Katran, Ballı İncir Tozlu Sabun, Biberiye Sabunu, Biddim Sabunu, Çilek Sabunu, Çitlenbik Sabunu, Damla Sakızlı Sabun, Defne Sabunu, Firansız Lavanta Sabunu, Gül Yaprağı Sabunu, Hamam Sabunu, Havuç Sabunu, Isırgan Otu Sabunu, Isparta Gülü Sabunu, Kantaron Sabunu, Karanfil Sabunu, Karaüzüm Sabunu, Kastil Lavanta Sabunu, Katran Sabunu, Kayısı Sabunu, Kekik Sabunu, Kil Sabunu, Kivi Sabunu

Meyve Görüntülü ve Süs Görüntülü Sabunlarımız

Misk sabunlarının tarihimizdeki yeri
Sabundan yapılmış misk sabunları tarihte hem süs eşyası hem de temizlikte kullanılırdı. Elma, armut, üzüm, şeftali, muz, çilek, kayısı, portakal, karpuz dilimi, ayva, incir,erik vs her birine has kokusuyla üretilen meyve sabunları, 19.yy da Edirne’nin ticaret unsurlarından biridir. Üretilen bu sabunların hepsi piyasada satılmaz, büyük kısmi padişahın isteği üzerine İstanbul’a, Topkapı Sarayı’na gönderilirmiş.

Ayrıca padişahların yabancı devletlere gönderdiği hediyeler arasında mutlaka misk sabunları bulunurmuş…Boyut, koku ve görünümüyle gerçeğine şaşırtıcı biçimde benzeyen ferahlatıcı meyve sabunlarınn estetik ve zevkine fazlasıyla düşkün olduğu bilinen Osmanlı sultanlarının gözde aksesuarları arasına girmesi, meyve sabunu üreticiliğinin hızlı bir gelişim içine girmesini de beraberinde getirmiştir. Bu dönemlerde zirveye çıkan üretim kalitesi, Edirne’de iyice yaygınlaşan meyve sabunculuğunun üst düzeyde kabul gören bir değer haline dönüşmesini ve essiz bir “el sanati” haline gelmesini de beraberinde getirmiştir. Böylelikle tarihe malolmuş geleneksel el sanati, geçmisteki gibi günümüzde de Edirne’de çok önemli bir iş koludur.

—–

 FABRİKAMIZ—-

Meyve sabunları
Parfüm kokulu sabunların yeni yeni hayatımıza girdiği düşünüldüğünde, meyve kokulu sabunların bundan en az üç yüz yıl önce ülkemizde kullanılmaya başlanması sabunlara tarihi bir işlev de yüklüyor. Görenlerin Plastik meyvelere benzettiği, ancak bilenlerin fark edebileceği meyve sabunları, tarihte hem temizlik hem de süs eşyası olarak kullanılırdı. Elma, Armut, üzüm, şeftali, kiraz, muz, kavun, çilek, kayısı, Limon şeklinde üretilen ve her birine has kokusuyla dikkat çeken meyve sabunları, 19. Yüzyilda Edirne’nin en önemli ticaret maddesiydi. Bitki ve otlardan elde edilen yağların burun, ciğer doğrudan ve deri tarafindan vücuda alındığını kabul edersek bu sabunların süs olmaktan çıkıp, doğal ilaç işlevi üstlendiğini de görürüz. Meyve esanslı sabunlar, bugünkü Limon, şeftali ve elma kokulu sabun ve şampuanlara temel oluşturduğunu da söyleyebiliriz. Eskiden temizlik şimdi ise sadece süs aracı olarak kullanılan meyve sabunları, bildiğimiz yeşil sabunların eritilmesinden elde ediliyor.

Sivi haline getirilen sabun, içine birkaç damla gül yağı konulduktan sonra soguyana kadar bekletiliyor. Daha sonra sabun hamurunun yogrulmasına geçiliyor. Hangi meyvenin kokusu verilmisse, Hamura onun şekli veriliyor. Son olarak da aslına uygun olarak boyanıp hazır hale geliyor. Üretilen sabunların hepsi piyasada satılmaz, büyük bir kısmı padişahin isteği üzerine İstanbul’a Topkapı Sarayı’na gönderilirdi. Mis kokulu meyve sabunları, aynı zamanda çok değerli bir süs eşyaşıydı. Özellikle padişah kızları ve cariyeleri çeyizlerine, odalarina bu sabunları koyarlardı. Ayrıca padişahların yabancı devlet başkanlarına gönderdiği hediyeler arasına meyve sabunları da konulmasına özen gösterilirdi.

Misk ‘in anlamı nedir?
Misk Erkek miskgeyiğinin vücudundan çıkan, kokusu hoş ve kuvvetlı yağlı bir salgı. Salgı, geyigin karnının alt tarafinda bulunan salgı bezinden gelir. Misk salgısına koku veren ana madde muskon organik bileşiğidir. Misk, parfüm yapımında esans ruhu olarak, koku ve renk vermek için kullanılır. Misk elde etmek için, geyiğin salgı yapan bezleri bulunduğu yerden çıkarılarak kurutulur. Bu bezlerin büyüklüğü, iri bir yumurta büyüklüğünü geçmez. En iyi misk, Tibet’te yaşayan geyiklerde bulunur
Misk zaman içinde, etrafa kendine özgü, hoş bir koku yayan bitki veya nesnelerle birlikte söylenmiştir.

ÜNLÜLERİN TERCİHİ ALAÇATI SABUNLARI

———

Bu sayfa 10.479 defa görüntülenmiş.

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • sureyya yuksel
    19 Haziran 2015 11:41

    Cok güzel

Bir Yorum Yazın