BES “Bireysel Emekliliğin Hayatımızdaki Önemi”

BES “Bireysel Emekliliğin Hayatımızdaki Önemi”
1 Ekim 2016 09:03

‘BES’ Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminde size ek gelir elde etme imkanı amaçlayarak, çalışma hayatınızda sahip olduğunuz yaşam standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürmenizi sağlayan yatırım ve tasarruf aracıdır.

Bu sistemde elde edeceğiniz birikim, sistemde düzenli olarak yapacağınız tasarruflara ve sistemde kalma sürenize bağlı olarak değişecektir. Gönüllü katılım esasına dayanır.

1 Ocak 2013 tarihiyle beraber Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yepyeni bir dönem başlamıştır. Artık yatıracağınız her katkı payına Devlet tarafından başka hiçbir yatırım aracında olmayan % 25 Devlet Katkısı eklenecek olup, her 100 TL için Devlet bir alt hesabınıza 25 TL yatıracaktır.

Yeni bir sistem olan Otomatik Katılım Sistemi, 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanlarının, bireysel emekliliğe otomatik olarak dahil edildiği bir sistemdir.

Türkiye’de 01.01.2017 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanması öngörülüyor.

Zorunlu BES uygulaması, kişilerin isteğine bırakılmaksızın, BES’e prim ödemeyi mecburi hale getiriyor. Yapılacak düzenlemenin birkaç amacı bulunuyor; Yetersiz iç tasarruf miktarını artırmak, bankalar için yeni bir kazanç kalemi oluşturmak, kamu emekli aylıkları yıldan yıla eridiği için, emeklilikte ilave bir gelir kalemi oluşturmak. Bu amaçların ne ölçüde gerçekleşeceği, düzenlemenin son şeklini almasıyla biraz daha netleşmiş olacak

Mevcut bir bireysel emeklilik sözleşmesi olsa da, 45 yaş altındaki kamu ve özel sektör çalışanları yeni sisteme dahil olacaklar. Çalışanlar, emeklilik planına dahil edildiklerinin kendilerine bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içinde cayma hakkına sahipler. Katılımcılar, cayma süresinden sonra da sistemden diledikleri zaman ayrılabilirler. Ancak ayrılma şartları henüz netleşmedi. Yeni yasal düzenlemelerle birlikte netleşmesi bekleniyor. Cayma hakkını kullanmayan çalışanlara, mevcut devlet hak ediş koşulları dahilinde 1.000 TL ek devlet katkısı ödenecek.

Ayrıca katılımcılara, emekliliğe hak kazandıkları zaman, en az 10 yıllık gelir sigortası almayı tercih etmeleri durumunda, birikimlerinin %5’i kadar da ek devlet katkısı ödemesi yapılacaktır.

%25 devlet katkısı avantajı Otomatik Katılım Sistemi’nde de aynı koşul ve şartlar ile geçerli olacak ve %25 devlet katkısı taahhüt olarak yatırılacaktır.

Ödenecek katkı payları, çalışanların prime esas kazançlarının %3’ü oranında olup, her ay maaştan otomatik olarak kesilecektir. Çalışan işvereninden daha yüksek tutarda kesinti yapılmasını talep edebilir.

Otomatik Katılım Sistemi ile emekliliğe hak kazanmak için yine 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak gerekiyor. Yani emekliliğe hak kazanma şartları konusunda herhangi bir değişiklik öngörülmüyor.

Bu arada BES’ten alınan emekli maaşını kamu emekli aylığı ile karıştırmamakta fayda var. Kamu emekli aylığı ömür boyu verilirken BES aylığı belirli süre verilir. Ayrıca kamu emekli aylığı kişinin vefatı halinde eş ve çocuklara kalırken, BES’te sadece ödenmeyen kısım varislere verilir.

Neden Vakıf Bireysel Emeklilik Sigortasını Tercih Etmeliyiz ?

Günümüzün önemli konuların dan birisi BES yani Bireysel Emeklilik Sigortası sistemi. Dünya’da bir çok Ülke de kullanılan bu sistem sayesinde insanların yaşam şartları ve hayatları daha da kolaylık kazanıyor. Pırlant Grup Sigorta yetkilisi Zübeyda SAÇAN ile yapmış olduğumuz Röportaj da Bireysel Emeklilik Sigortasının önemini ve Vakıf Bireysel Emeklilik Sigortasının diğer sigorta acentalarından nasıl daha farklı olduğunu bizlere anlattı.

“Pırlant Grup bir Broker acentedir. Broker ın anlamı Yatırım uzmanlığı demektir. Bireysel emekliliğe sahip kişiler Pırlant Grup acenteliği ile profesyonel bir hizmet alırlar. Hangi dönemin, hangi fonun kalitesi müşteriye uygun ise biz ona göre değişiklik yapıyoruz. Bu hizmetin gruplandırılması her müşterin yatırımcılık çeşitliliğine göre değişiyor. Örneğin; kişi az risklidir ona göre yada kişi tamamen faizsiz çalıştırılmasını ister biz ona göre programlama yapıyoruz. 12 yıldır müşterilerimize vermiş olduğumuz hizmette şunları fark ettik, 4 yılı kapsayan bireysel emeklilik sigortası ödeyen bir kişi 4.yıl da yatırdığı paranın 2 katını, 10yılı kapsayan ödeme de ise kişi yatırdığı paranın 3 katını aldığına şahit olduk. Fon müdehalelerini uygun zamanda uygun şekillerde yapmamız bizim en büyük avantajımız, yaptığımız her işlemler hakkında müşteri otomatik olarak mesaj ile bilgilendirilir. Ayrıca göndermiş olduğumuz mesajlar toplu olarak değil kişiye özel olarak gönderilir.  Fon kesinti ücretleri bizde minimum düzeyde tutuluyor, devletin zorunlu kesilmesini ön gördüğü kesintileri Vakıf Emeklilik en düşük düzeyde tutuyor. Vakıf Emeklilik fon kesintilerinde 0.82 ile başlayıp maximum 1.32 ye kadar gelmiş oluyor özellikle belirtmek istiyorum bu rakam binde.. Diğer şirketlerde genel itibari ile 1.32 veya 1.82 lere kadar ulaşabilir.

Vakıf Emeklilikte iki tane hayat sigortası poliçesi var ikisini de bizzat okuduk, onayladık ve müşterilerimize de uygulamaya başladık.  Biri Canım Sağolsun, Biri Can Yeleğim.  Şirketimiz de sizler için en doğru olan yön hangisi ise biz sizi o yönde yönlendiriyoruz.

Daha fazla bilgi almak için bizi lütfen bizi arayınız; 0266 249 42 40 ve 0530 271 57 79 “

Canım Sağolsun Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Can Yeleğim Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Bireysel Emeklilik Sigortası Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.


sdr
sdr

sdr

Bu sayfa 2.462 defa görüntülenmiş.

Bir Yorum Yazın